| START  | WYCIECZKI | NOCLEGI  | ATRAKCJE |

 

 

Mająca 1602 metry wysokości n.p.m. Śnieżka jest najwyższym szczytem całych Sudetów. Na wierzchołku stoi XVII- wieczna kaplica św. Wawrzyńca – patrona przewodników, Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW w kształcie charakterystycznych spodków i nieczynne schronisko czeskie. Doskonały punkt widokowy. Od czeskiej strony, z miejscowości Pec p. Snezkou wjechać można wyciągiem krzesełkowym.

 

Punkt Edukacji Ekologicznej - Ekspozycja Meteorologiczna - znajduje się w Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym na Śnieżce gdzie oglądać można ekspozycję urządzeń meteorologicznych, zwiedzić obserwatorium i podziwiać rozległą panoramę gór z tarasu widokowego.

Wysokogórskiego charakteru nadają Karkonoszą głębokie, otoczone urwistymi skałami kotły polodowcowe. We wschodniej części gór są nimi Kocioł Wielkiego Stawu i Kocioł Małego Stawu. Wysokość ich ścian dochodzi do 250 metrów. Na dnie kotłów stawu. Wielki Staw jest największym jeziorem Karkonoszy, jego powierzchnia wynosi 8,3 ha, a głębokość dochodzi do 24 metrów. Kocioł Małego Stawu z jeziorkiem o powierzchni 2,9 ha i głębokości 7 metrów jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w całych Karkonoszach.

Nad Małym Stawem stoi wybudowane w stylu górskiej chaty schronisko Samotnia, noszące imię wieloletniego kierownika Waldemara Siemiaszki.

Miejska Kolej Linowa - na Kopę (1375m n.p.m.) Długość 2229 m, różnica wzniesień 530 m, zdolność przewozowa 600 osób/godzinę. Od 1959 roku ułatwia licznym turystom zdobywanie najwyższego szczytu Karkonoszy oraz stanowi podstawę funkcjonowania obszaru narciarskiego 
Kopa - Złotówka.

Dziki wodospad - położony jest w pobliżu dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Kopę. Kilkumetrowej wysokości wodospad powstały na skutek spiętrzenia zaporą przeciwrumoszową wód rzeki Łomnicy.

Na północnych stokach gór i Pogórzy licznie występują samotne, granitowe ostańce skalne. Swe fantazyjne kształty zawdzięczają długotrwałemu i złożonemu procesowi erozyjnemu, podczas którego usunięte zostały ich mniej odporne na działanie warunków atmosferycznych elementy. Największymi są Pielgrzymy położone powyżej Polany we wschodniej części Karkonoszy. W ich skład wchodzą trzy ogromne granitowe skały, z których najwyższa osiąga 25 metrów wysokości. Najbardziej charakterystyczna skała gór to Słonecznik. Góruje nad Karpaczem Górnym i okolicami. Stojąc na północnym stoku Karkonoszy, na wysokości 1423 m widoczna jest niemalże z całej Kotliny Jeleniogórskiej. Ze skałą tą związane są liczne legendy.

Średniowieczna drewniana Świątynia Wang stanowi największą atrakcję Karpacza. Powstała na przełomie XII wieku nad jeziorem Vang w południowej Norwegii. Do Karpacza trafiła dzięki hr. von Reden z pobliskiego Bukowca w XIX wieku. Część elementów jest oryginalna, pozostałe są wiernymi kopiami wykonanymi przez okolicznych rzemieślników. Obok kościoła plebania parafii ewangelicko – augsburskiej.
 

Zwiedzanie:
codziennie:
od godz. 9.00 do 17.00 - listopad - kwiecień, niedziela 11.30-17.00
od godz. 9.00 do 18.00 - maj - październik, niedziela 11.30-18.00 

Budynek w którym mieści się Muzeum Sportu i Turystyki Regionu Karkonoszy, to przysłupowa chata z XVIII wieku. Można zobaczyć tu eksponaty podzielone tematycznie na kilka działów : historii turystyki karkonowskiej, dziejów sportu zimowego w Karkonoszach i ochrony przyrody. Muzeum: ul. Kopernika2 Zwiedzanie:  
poniedziałki - nieczynne
wtorek - sobota 9.00 - 16.00 
czwartek od 11.00-18.00

 W Muzeum Zabawek i Lalek można zobaczyć jedyną w Polsce ekspozycję (ponad tysiąc eksponatów zabawek i lalek), która w całości pochodzi z prywatnych zbiorów twórcy i wieloletniego dyrektora Pantonimy Wrocławskiej – Henryka Tomaszewskiego. Muzeum: ul. Karkonoska 5
Zwiedzanie:
 poniedziałek - nieczynne
Wtorek 9.00 -17.30
Środa - piątek 9.00 -15.30
Sobota 10.00 -15.30
Niedziela 10.00 - 16.30

Granitognejsowe urwisko skalne we wschodniej części miasta nosi nazwę Kruczych Skał. Liczące 25 metrów wysokości skały zawierają liczne skupiska pegmatytów – w XIX wieku podczas ich eksploatacji wykuto dwie sztuczne groty. Skały stanowią teren wspinaczkowy dla profesjonalistów i amatorów.

Obniżenie oddzielające Kowarski Grzbiet Karkonoszy od Grzbietu Lasockiego nosi nazwę Przełęczy Okraj. Od XVIII wieku rozwijało się tu pasterstwo, budowano szałasy i budy pasterskie. W pierwszej połowie XIX wieku popularne były zjazdy wielkimi rogatymi saniami z przełęczy do Kowar. Po polskiej stronie schronisko turystyczne. Po czeskiej stronie miejscowość Horni Mala Upa z wieloma pensjonatami, restauracjami i hotelami, stokami narciarskimi i wyciągami. Stąd bezpośrednie połączenie autobusowe z Pragą. Znajduje się tu całodobowe drogowe (do 3,5 tony) przejście graniczne z Czechami. 
Na zachodnim stoku Grabowca w miejscu gdzie obecnie stoi kaplica św. Anny, odprawiono niegdyś pogańskie obrządki religijne. Obecna barokowa budowla wzniesiona została na miejscu starszych w XVIII wieku. Przy kaplicy Dobre Źródło, zwane także Źródłem Miłości, mające, według legend cudotwórcze właściwości.

W Kowarach na terenie byłej fabryki dywanów, powstał „Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska" Celem tego przedsięwzięci a jest stworzenie atrakcji turystycznej, jak również centrum informacyjnego euroregionu Odwiedzający ten Park maj a możliwość zapoznania się z obiektami zabytkowymi takimi jak pałace, klasztory, kościoły, starówki miast dolnośląskich itp. odwzorowanymi dokładnie w skali l 25

Wieczorne iluminacje świetlne z podkładem muzycznym, wprowadzają odwiedzających Guliwerów w szczególny nastrój odczuwania piękna i kto wie, może to się przyczynić do podjęcia decyzji spędzeni a miłego urlopu w naszym pięknym regionie Mottem naszego przedsięwzięcia jest „Uśmiechnij się, bo dla ciebie zbudowaliśmy Twój a krainę fantazji" Serdecznie Zapraszamy do odwiedzenia naszego „Parku Miniatur"

 

 

więcej informacji na temat atrakcji na stronach www.karpacz.popracy.pl »»

 

   

Dodaj do ulubionychUstaw jako stronę startową